Hogyan fejlesszünk beszédkészséget?

Ezzel a tulajdonképpen nagyon egyszerű módszerrel a nyelvtanulók fejlődését személyre szabottan lehet segíteni. Ráadásul nagyrészt az ő kezükbe tudjuk tenni az irányítást és nagyon pontosan nyomonkövethető, hogy a kitűzött fejlesztési célok megvalósultak-e. Egyúttal az ön- és társértékelési készségeik is fejlődnek.

Adva van egy téma, amiről a tanulóknak önállóan kell beszélniük megadott időkeretben, mondjuk 2 percig. Párban dolgozhatnak. A prezentációját mindenki rögzíti saját eszközén, majd azt visszahallgatva (esetleg tanári segítséggel) megállapítják, miben, hogyan lehetne javítani a teljesítményen javítani. (pl. a folyamatosság javítása, szóismétlés elkerülése, tématartás, stb.) A tanár felhívja a figyelmet, hogy pontosan, mérhető módon határozzák meg céljaikat.

A következő lépésben akár ugyanerről, akár egy másik témáról kell beszélni a fenti módon kidolgozott szempontokra koncentrálva. A sikerességet hangfelvétel alapján mindenki saját maga is ellenőrizheti, de természetesen most is lehet párban, esetleg csoportban dolgozni és visszajelzést kérni és kapni.

A módszer nagy előnye, hogy folyamat építhető fel belőle, hiszen a célkitűzéseket az egyéni fejlődést követve lehet folyamatosan változtatni, a mennyiségi mutatókat emelni. Egy másik változatban a tanár tűzheti ki az elérendő célokat. A módszer kis változtatással az íráskészség fejlesztésére is használható.

J. Fekete Melinda

Hozzászólások letiltva.

Create a website or blog at WordPress.com , Anders Noren fejlesztésében.

Fel ↑

Design a site like this with WordPress.com
Kezdjük el